تبلیغات
ورزش و سلامتی - ورزش و تقویت هوش

تاریخ : یکشنبه 16 اسفند 1394 | نویسنده : افشین
ورزش و تقویت عملکرد هوش

ورزش, افزایش هوش,ورزش و تقویت عملکرد حافظه

   ورزش های  هوازی در تقویت حافظه، دقت و تمرکز و خوش خلقی بیشترین تاثیر را دارد 

 


آیا می دانستید ورزش کردن چه تاثیرات مفیدی روی سلامتی بدن ما می گذارد، باعث بروز چه تحولاتی در بدن ما می شود، آیا می دانستید ورزش کردن برای تقویت عملکرد هوش شما بسیار مفید و موثر است. بر اساس تحقیقاتی جدید، ورزش های هوازی پایدار (مانند دویدن، دوچرخه سواری) تراکم نورون ها را در مغز ارتقاء می دهد، این یعنی چیزهای جدید را راحت تر می توانید یاد بگیرید، و چالش ها را نیز ساده تر می توانید حل کنید.

 
اگر برای بیرون رفتن و طی کردن پیاده روها به دلایل بیشتری احتیاج دارید این مورد را به یاد داشته باشید که طی کردن این مسافت ها می تواند قدرت مغزتان را تقویت کند.
 

در یک تحقیق دانشمندان پی بردند که چگونه فعالیت های ورزشی مانند دویدن، ورزش های ترکیبی با شدت بالا، ورزش های مقاومتی پایه ای ، باعث پیدایش سلول های عصبی جدید در مغز موش ها می شود. موش هایی که می دویدند دو تا سه برابر سلول های عصبی بیشتری در هیپوکامپ خود ( قسمتی از مغز که مسئول یادگیری موقت و انجام چالش های فضایی پیچیده است ) نسبت به دیگر موش ها داشتند.

 

با اینکه این تحقیق روی موش ها صورت گرفته اما فعالیت های ورزشی روی مغز انسانها نیز تاثیری مثبت دارند. در مورد تاثیر ورزش روی مغز انسان ها نسبت به جوندگان معلوم شد که تقریبا به یک نسبت  شدت  جریان خون به هیپوکامپ مغز تغییر می کند. این یعنی اینکه رشد و تقویت سلولهای عصبی در مغز انسان نیز ارتباطی مستقیم با فعالیت های منظم ورزشی او  دارد .

 

این اولین تحقیقی نبود که در زمینه تقویت قوای مغز به وسیله ورزش، انجام می شد. مقالات زیادی درباره اینکه ورزش می تواند حافظه را تقویت و استرس را کنترل کند نوشته شده، اما تحقیقات روی اینکه چگونه ورزش های غیر هوازی می توانند روی مغز تاثیر بگذارند هنوز به نتیجه روشنی نرسیده است. به نظر می رسد ورزش های هوازی در تقویت حافظه، خلق و خو و  تمرکز بیشترین تاثیر را دارد. با این حال همچنان فرمول اینکه چه مقدار، چه مدت و چه نوع ورزشی بهترین تاثیر را دارد ناشناخته است. چیزی که در حال حاضر کاملاً مشخص است  این است که در هنگام صبح  ورزش بیشترین تاثیر مثبت را به لحاظ  فیزیولوژیکی روی بدن انسان دارد .

منابع : kermany.com  - کاروک